Miejsce płciowości w miłości
Z pozoru temat wydaje się banalny, bo jeśli mówimy o miłości między dwojgiem ludzi, to jakby naturalnie nasuwa się myślenie o współżyciu płciowym. Okazuje się, że nie jest to sprawa w równym stopniu oczywista dla wszystkich zainteresowanych. Nie tylko różnice między kobietami a mężczyznami powodują trudności we współżyciu, istnieje bowiem wiele zranień w tej delikatnej i głębokiej sferze ludzkiego życia.
Zapis wykładów skierowanych do młodych, na temat płciowości, płodności, uczenia się budowania relacji miłości. Celem jest stworzenie kochającej się rodziny.
Te ważne zadania nie są pozbawione problemów, pułapek zastawianych przez współczesna kulturę. Z pozoru temat wydaje się banalny, bo jeśli mówimy o miłości między dwojgiem ludzi, to jakby naturalnie nasuwa się myślenie o współżyciu płciowym. Okazuje się, że nie jest to sprawa w równym stopniu oczywista dla wszystkich zainteresowanych. Nie tylko różnice między kobietami a mężczyznami powodują trudności we współżyciu, istnieje bowiem wiele zranień w tej delikatnej i głębokiej sferze ludzkiego życia.
Zastanawiając się nad ich przyczynami, trzeba sięgnąć do historii życia każdej osoby, począwszy od dzieciństwa, a w szczególności przyjrzeć się okresowi dojrzewania. Trzeba także przyjrzeć się własnym poglądom i przesądom dotyczącym współżycia małżeńskiego.
Zacznę więc od zdarzenia, które niedawno miało miejsce w poradni małżeńskiej.
Młoda para przyszła do poradni krótko po ślubie. Zaczynają od pytania: „Proszę pana, mamy taki problem, ciągle się kłócimy: jak często mamy się kochać?”.
„No nie... Kochać się macie od rana do wieczora, w dzień i w nocy”.
I zobaczyłem taką dziką radość w oczach chłopaka, a przerażenie w oczach dziewczyny.
Bo dla mnie kochać to znaczy miłować, a miłować mamy się nieustannie, coraz piękniej i coraz bardziej.