Młodzi i miłość
Materiał ze spotkań z młodymi ludźmi w ramach Dominikańskich Kolokwiów, które odbyły się w Ustroniu-Hermanicach w lipcu 1994 r. a dotyczyły problematyki przygotowania do małżeństwa i życia rodzinnego. Lekka, nienużąca forma prezentacji trudnych i wymagających treści, wiele przykładów zaczerpniętych z życia i osobistego doświadczenia autorów.
Bardzo ważnym problemem w przekazie treści prorodzinnych młodemu człowiekowi jest sposób tego przekazu. Nie może to być napuszony mentorski ton ani teoretyczne naukowe wywody. Z drugiej strony nie należy bagatelizować ważnych problemów, unikać odpowiedzi na istotne pytania czy udzielać odpowiedzi wymijających. Wśród wielu różnych dostępnych sposobów przekazu, autorzy książki Młodzi i miłość wybrali najprostszy.
Opracowali do druku materiał z zapisu magnetofonowego, zrealizowany ze spotkań z młodymi ludźmi w ramach Dominikańskich Kolokwiów, które odbyły się w Ustroniu-Hermanicach w lipcu 1994 r. (i odbywają się co roku w okresie letnim), a dotyczyły problematyki przygotowania do małżeństwa i życia rodzinnego. Lekka, nienużąca forma prezentacji trudnych i wymagających treści, wiele przykładów zaczerpniętych z życia i osobistego doświadczenia autorów powoduje, iż książkę czyta się bardzo dobrze. Książka obejmuje swym zakresem tematycznym niemal całość problematyki przygotowania do życia małżeńskiego i rodzinnego.
Porusza również pewne podstawowe problemy młodych ludzi wchodzących w okres dojrzewania (cenne rozdziały traktujące o sferze dojrzewania psychicznego, problematyki niemal całkowicie nieobecnej w programach szkolnych). Z dużą starannością potraktowane są rozdziały poświęcone problematyce współżycia płciowego jako wyrazu miłości małżeńskiej oraz odpowiedzialnego rodzicielstwa (z wyraźnym wskazaniem pozytywów metod naturalnego planowania rodziny oraz negatywnych skutków sztucznych metod kontroli płodności).
Na oddzielną uwagę zasługuje również rozdział traktujący o wzajemnych relacjach młodych małżonków z rodzicami każdej ze stron. Sposób rozwiązywania trudnych sytuacji w warunkach wspólnego mieszkania, wspólnej gospodarki finansowej czy też wyraźnych różnic charakterologicznych jest niezwykle cenną wskazówką zarówno dla młodych małżonków jaki i ich rodziców.
Reasumując można stwierdzić, że autorom udało się wytworzyć pozytywny klimat wokół trudnych treści wychowania prorodzinnego, a przyjęta forma prezentacji trafiła do młodego czytelnika (potwierdza to szereg wypowiedzi młodych ludzi nadsyłanych do autorów i wydawcy).
Polecamy książkę również jako materiał pomocniczy do spotkań z młodzieżą na tematy życia rodzinnego i małżeńskiego, zawiera bowiem nie tylko ważne treści, lecz podaje również atrakcyjny dla młodego człowieka sposób ich przekazu.
Andrzej Urbaniak